14 Ağustos 2015 Cuma

ERKEN ÇOCUKLUKTA MASTÜRBASYON VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 • "Mastürbasyon (kendi kendine doyum), 3-5 yaşlar arasında sık rastlanan bir davranıştır ve çocuğun kendi bedenini tanıma eyleminin bir parçasıdır." diyor Haluk Yavuzer Çocuğu Tanımak ve Anlamak adlı kitabında. Gerçekten de öyledir. Çocuklarınızı dikkatli izlediyseniz, cinsel organlarına önce tesadüfen dokunduğunu, onu fark ettikçe dokunma isteklerinin artığını görmüş olmalısınız. Bu aşamada 'çek elini oradan, ayıp, terbiyesiz' diyerek ellerine vurmadıysanız ve zorla bu davranıştan vazgeçirmeye çalışmadıysanız bir süre sonra oraya olan aşırı ilgisinin kendiliğinden kaybolduğunu görürsünüz.
  Yok eğer yukarıda saydığım davranışları uyguladıysanız çocuğunuz cinsel organına aşırı şekilde odaklanmasına sebep olmuş ve bu şekilde onu mastürbasyona teşvik etmiş olabilirsiniz.  Bunun yanı sıra, tacize uğramış olmak, aile içi şiddet, ilgisizlik gibi faktörler de mastürbasyona sebep olabilir.
 • Davranışın nedenlerini bulduğumuzda aslında çözüme de bir nevi yaklaşmış oluyoruz. Peki mastürbasyonun nedenleri nelerdir ve çözüm için ne yapmak gerekir?
 • Öncelikle mastürbasyon yapan çocuğun sağlık kontrolleri yapılmalı; genital bölgesinde kaşıntı, kızarıklık ve idrar yollarında enfeksiyon olup olmadığına bakılmalıdır. Sonuçlar normalse büyük ihtimalle davranışı, sosyal,  psikolojik ve duygusal nedenlerde aramak gerekir.Eğer çocuğunuzun tacize uğradığını düşünüyorsanız bu işi bir netliğe kavuşturun, sakın bizim başımıza gelmez demeyin. Anne babalar bu konuda her an teyakkuz halinde olmalıdırlar. Size paranoyak olun demiyorum,  uyanık olun yeter! Çocuğunuzun tacize uğrayıp uğramadığından emin olun. Eğer böyle bir durum varsa, çocuğunuzun yaşamı boyunca bu acı yükü sırtında taşımaması için, bir an önce psikolojik tedaviye başvurun.
 • Mastürbasyonun bir diğer nedeni ilgisizliktir. Siz, çocuğunuzu çok sevdiğinizi düşünürsünüz, nitekim de öyledir. Fakat çocuk, onu sevdiğinizi  somut olarak görmek ister. Saatlerce bilgisayar ve televizyon başında oturarak çocuğunuzu, onu çok sevdiğinize inandıramazsınız.
 • Peki sevgimizi nasıl göstereceğiz? 
 • Öncelikle aceleci olmayın, yavaş olun. Çünkü çocuklar yavaştır. Yavaş yavaş yemek yerler. Ayakkabılarını yavaş yavaş giyerler, bir şey uzattığınızda yavaşça alırlar. Onların ritmini bozmayın ve o ritme kendiniz de ayak uydurmaya çalışın.
 • Onunla oyun oynayın. Oyun için illa hazır oyuncağa gerek yok. Size çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmek için birkaç öneri vereceğim;
 • ·         Evdeki yoğurt kutularından, karton kutulardan, kullanmadığınız eski güvenli eşyalardan, artan kumaşlardan oyuncaklar yapabilirsiniz. Birçok örneği internetten bulabilirsiniz.
  ·         Makarnaları boyayıp kolye yapabilirsiniz.
  ·         Ahşap boyama yapabilirsiniz.
  ·         Çeşitli boncuklardan kolye, bileklik vs. yapabilirsiniz.  Birlikte boncuklardan kolye, bileklik yapabilirsiniz.
  ·         En önemlisi çocuğunuzla dışarıda vakit geçirmek.  Çocuk gün içinde mutlaka enerjisini atmalı. Bunun da en güzel yolu fiziksel aktivite. Bırakın çocuğunuz dışarıda toprakla, suyla, sopalarla, yapraklarla istediği gibi oynasın . Tabiat ile hemhal olsun.
  ·         Mastürbasyon yapan çocuklar yatakta vakit geçirmeyi severler. Özellikle akşamları yatmadan önce ailecek spor yapın ki çocuğunuz yorulsun. 
  ·         Ayrıca evde başka bir küçük çocuğunuz varsa hiçbir ayrım yapmadan tüm aktivitelere onu da katın. Aksi taktirde bir çocuğunuzun mastürbasyon sorununu çözemeden, diğer çocuğunuzun kıskançlık krizleri ile baş başa kalırsınız. Evde abi ve abla varsa da mastürbasyon yapan çocuğunuzun sorununu onunla da paylaşın hatta ondan çözüm için sizinle işbirliği yapmasını isteyin. Onlardın yardımı sizin yükünüzü hafifletecektir.
  ·         Çocuğunuzun yaşına ve gelişim seviyesine uygun kitaplar seçin ve beraberce okuyun. Kitapların bol resimli, az yazılı olmasına dikkat edin. Sadece okumakla yetinmeyin. Birlikte resimlere uygun hikayeler uydurun ve kendiniz oluşturduğunuz bu hikayeleri ailecek canlandırabilirsiniz. 
  ·         Ailecek her hafta bir yere gidebilirsiniz. Tiyatroya, sinemaya, pikniğe, hayvanat bahçesine, huzurevine, sevgi evlerine vs. örnekleri çoğaltabilirsiniz.
  ·         Tüm bunları keyif alarak yapmaya çalışın. Yapmak zorundaymış gibi davranmayın. Çocuğunuz isteksiz olduğunuzu kolay bir şekilde anlayabilir.
  ·         Çocuğunuzu kucağınıza alıp, sevip okşamayı ihmal etmeyin. Kalbinizde çocuğunuza karşı var olan sevgi, şefkat ve merhameti ona hem davranışlarınızla hem de sözlerinizle ifade edin. Sevginizi göstermek için bu yeter.
  Mastürbasyonun sebeplerinden biri de aile içi iletişimsizliktir. Ebeveynler sorunun temelini çocukta aramak yerine önce kendi ilişkilerini, gündelik yaşantılarını  gözden geçirmelidirler. Ne kadar konuşuyorlar, ne kadar tartışıyorlar ve kavga ediyorlar? Birbirlerine veya çocuğa şiddet uyguluyorlar mı? Anne-babaların, öncelikle bu gibi sorulara dürüst ve samimi bir şekilde cevap vermeleri gerekir.
  Nedenini bilmediğimiz bir sorunu çözmek, imkansız denecek kadar zordur. Eğer mastürbasyon yapan bi çocuğunuz varsa onu, aşağıdaki çizelgeye göre 1-2 hafta boyunca tavsiye ederim. bu şekilde bir gözlem sorunun nedenlerini daha somut bir şekilde görmemizi sağlayarak, işimizi kolaylaştırdı ve çözüme bir adım daha yakın olmamızı sağladı.


  Tarih
  Çocuk davranışı ne zaman yaptı
  Davranış öncesi ne olmuştu/ne yapmıştı
  Davranış sonrası ne oldu/ne yaptı
  Davranışı yaparken nasıl bir ortamda idi
  Çocuk davranışı yaparken anne/baba nerede, ne yapıyordu
  Davranış sonrası anne/babanın tepkisi ne oldu
  Anne/babanın tepkisine karşılık çocuğun tepkisi ne oldu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler. Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.