24 Ocak 2015 Cumartesi

Âli İmran Suresi'nden Notlar-1


Bismillahirrahmanirrahim

4- ... Allah güçlüdür, intikam alıcıdır.


Rabbimiz burada " zülintikam " olduğunu söylüyor. Ali İmran Suresi'nin bu ayetinin bilhassa son cümlesini eklemek istedim notlarıma. Allah'ın kendini nasıl tanıttığı biz Müminler için son derece önemlidir.

Zîrâ Allahû Teâlâ Araf Suresi'nin 180. ayetinde "İsimlerin en güzeli Allah'ın dır. Öyleyse O'na bunlarla dua edin..." buyuruyor. Bu isimleri O'nun bize tanıttığı gibi öğrendiğimizde ve dualarımızı da O'nun bu güzel isimleriyle süslediğimiz zaman Rabbimiz'in nelere kadir olduğunu görürüz.

8- "Rabbimiz, bizi hidayete eriştirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve yanından bize bir rahmet bağışla, şüphesiz bağışı en çok olan Sensin, Sen"


Duadan yoksun bir ümmet olduk. Nasıl dua edeceğimizi dahi bilmiyoruz. Oysa rabbimiz biz kullarına bunu öğretmiş. Ali İmran Suresi'nin 8. ayeti sadece bunlardan bir tanesi. Rabbimiz burada bize hem kendimizi hem de kendisini tanıtıyor. Bizler hidayete eriştikten sonra dahi kalplerimiz kaymaya oldukca müsait olan aciz varlıklar; fakat O rahmeti geniş, bağışı en çok olan El vehhab.


13- Karşı karşıya gelen iki toplulukta, sizin için ant olsun bir ayet (ibret) vardır. Bir topluluk Allah yolunda vuruşuyor, diğeriyse kafirdi ki göz görmesiyle karşılarındakini kendilerinin iki katı görüyorlardı. İşte Allah dilediğini yardımıyla destekler. Şüphesiz bunlarda basiret sahipleri için gerçekten bir ibret vardır.Kuranı Kerim ile az çok haşir neşir olan bir insan, ayette Bedir Savaşı'ndan bir manzaraya değinildiğini bilir.

Bir de bu ayet beni yakın tarihimize götürüyor. İslâmiyeti gerçek anlamda yaşayan müslümanların azınlıkta olduğu o dönemlerde, küfürde ileri gidenler bu birkaç müslümanda Allah'ın, İslam'ın gücünü görmüşler ve korkmuşlardı. İşte bu korku onlara biri bin göstermişti.
Sonrasında da ayet, yaşadığım şu zamana getiriyor beni. Kendi kendime soruyorum, diyorum ki "Acaba bu İsrail Devleti neyin gücünden korkuyor da günahsız bebekleri, çocukları katlediyor? Savaş suçu işleyen bu devlet yeni doğmuş masum bir bebekte ne görüyor dersiniz? Evet, Allah'ın gücünü görüyorlar. Kim bilir belki de gelecek bir Musa'dan korkuyorlar!

Kaynak: Tefhimul Kur'an/ Ebu'l Ala Mevdudi


Tuğba Hoca'nın Güncesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler. Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.