17 Eylül 2015 Perşembe

BİR ANNE KURTARMA OPERASYONU: EVDE KUM OYUNU VE DIŞARIDA OYUN

Çocuklarla zaman hızlıca akıp gidiyor. Evin içindeki curcuna annenin kafasının içindeki curcunadan daha mı karmaşıktır acaba diye düşünüyorum? Sanırım annenin kafası daha karmaşık ve dağınık. 

Anne bir yandan "kahvaltıya ne yapsam, bugün hangi çorbayı yedirsem" diye düşünür, diğer yandan "bugün ne oynasak, şu hoşuna gider mi, bu faydalı olur mu" diye ölçüp tartar kafasında.


Sizi bilmem ama ben daha sabah kalkarken “bugün ne yapsak da günü kurtarsak” diye düşünürüm. Sadece günü kurtarmak değildir amacım; yaptığımız etkinliklerle tüm duyularına hitap etmek istiyorum. Kızımın her güne neşe ile başlamasını sağlayıp, aynı neşe ve her gün biraz  daha artan özgüven duygusuyla günün sonuna gelebilmektir amacım. Bebeklerin ve çocukların özgüvenini geliştimenin yolu tabi ki anne ile oyun oynamaktan geçiyor. Baba da etkilidir fakat 0-2 yaş döneminde anneler çocuklarının olmazsa olmaz oyun arkadaşıdırlar.

Biz anneler bazen çok yoruluruz. Öyle ki  çocuğumuzla iki dakika bile oynayacak takatimiz kalmaz. Ya da aklımız, fikrimiz darmadağınık odalarda, tezgahta bekleyen bulaşıkta, akşam yemeğinde olabilir. İşte tam da böyle bir zamanda "ne yapsam, ne versem de eline kendi kendine uslu uslu oynasa" diye düşünürken aklıma Oyuncu Anne geldi. Hemen Oyuncu Anne’nin bloguna girdim, Anne Kurtaran Oyunlar kategorisinde tam da kızıma uygun bir tarif buldum; "ev kumu" tarifi; 8 bardak una 1 bardak sıvı yağını katıyor ve kum kıvamına gelene kadar elinizle yoğuruyorsunuz. 


Ben kumu hazırladıktan sonra şöyle bir plastik kaba koydum ve bunda saklıyorum. "Sizinki neden bu kadar az oldu"derseniz, ben yarım ölçü yaptım. benim küçük kızıma (16 aylık)  kafi geldi. Daha büyük yaş grupları için tam ölçü tavsiye ederim. Kumumuzu bir leğene boşaltıp kızımın önüne koydum, yanına da plastik bir iki kap, pet bardak, farklı türden bir iki kaşık. Önce ona nasıl oynaması gerektiği konusunda model oldum; kumu kaşıkla bardağa doldurdum,sonra bardaktaki kumu başka leğene koydum, avuçlayarak doldurdum. daha sonra onu kumu ile baş başa bıraktım. Kızım yanı başımda kaptan kaba doldur boşalt yaparken ben de mutfaktaki işlerimi hallettim. 
16 aylık kızım ilk defa yarım saat boyunca kesintisiz ve de tek başına bir şey ile meşgul oldu.bu benim için gerçekten çok önemli : )  
Bu oyun bize ne kazandırdı?  
Doldur boşalt yaparak el göz koordinasyonu sağlama becerisini geliştirdi, kaşığı tutabilme hususunda olumlu bir aşama kaydetti ve parmaklarını kullanarak ince kas motor gelişimini destekledi.  Bazen de kumu avuçlayarak oyununa devam etti, farklı bir yüzeyle daha tanışarak dokunsal algısını destekledi. 


Aslında bana göre annenin hayatını en çok kolaylaştıran, ona bir nebze de olsa dinlenme olanağı sağlayan oyunlar, dışarı oyunlarıdır. Kızım gibi küçük olan çocuklar burada da annelerini yormaya devam etse de yaş grubu büyüdükçe, kum, toprak, taş, su ile oyun  çocukları daha çok eğlendirmeye başlar. Bu sayede tek başlarına ya da arkadaşlarıyla oyun oynama süreleri uzar. Çocukları oynarken anneler de keyifle çaylarını yudumlarlar. 
1-2 yaş dönemi çocuklarının dikkat süreleri kısa olduğu için, anne-babalarıyla oynamaktan daha çok keyif aldıkları için onlarla oynamaya, gerekli yerlerde model olmaya devam etmeli, aksi takdirde  5-10 dakika sonra sıkılıp oyunu bırakacaklardır. Ve o taşları, toprağı ağızlarına götürme ihtimalleri yüksek olduğu için gözlerimiz her an üzerlerinde olmalıdır.  
Bahçede oyun oynamak için illa da bahçe oyuncaklarına ihtiyacınız yok. benim yaptığım gibi evde kullanmadığınız plastik kapları, kaşıkları, artık materyalleri kullanabilirsiniz. Hatta bu malzemeleri, çocuğunuzla beraber boyayıp, süsleyebilirsiniz. Bu tür malzemeleri boyamak için sulu boyadan ziyade, akrilik boya ile boyamanızı tavsiye ederim.  


"Çok yorgunum, enerjim bitti tükendi" diyen annelere her gün mutlaka dışarı çıkmalarını, çocuklarıyla dışarıda oynamalarını tavsiye ediyorum. Açık hava insanı gerçekten sakinleştiriyor, ayakta da olsanız, dinlendiriyor. "Kurtlar, böcekler var, aman mikrop kapar" diye çocuğunuzu ve kendinizi sakın topraktan mahrum bırakmayın. Biliyorsunuz ki  toprağa dokunmak vücuttaki menfi enerjiyi alır. 
Dışarıda yeterince oynayan çocuk, doğal olarak enerjisini atar ve yorulur. Eve gelince de güzel bir uyku çeker. Biz annelerin keyif faslı işte o zaman başlar: 
"Ne güzel de uyuyor" 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler. Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.