5 Temmuz 2017 Çarşamba

0-3 AY DÖNEMİ GELİŞİMSEL DESTEK0-3 AY DÖNEMİ GELİŞİMSEL DESTEK
      
     Bebekler doğumundan itibaren ilk 2 yıl boyunca yoğun bir şekilde tensel temas açlığı çekerler. Bebeğinize bol bol sarılın, ellerine, ayaklarına, dokunun, hafif dokunuşlarla masaj yapın. 

        Bebeklerin kendi kendilerini sakinleştirme yetileri olmadığı için, ağladıklarında, huzursuz olduklarında kucağa alarak, ninni söyleyerek sakinleştirmeniz gerekir. Kucağa alışmasın diye her ağladığında almamak, bebeği çaresizleştirir ve anne ile güvenli bağlanma zedeler. 

        Bebekler 3 hafta olduklarında net göremeseler bile,  annelerinin yüzünü incelemeye başlarlar. Bebeğinizi kendinize yakın tutun, göz kontağı kurun ve yüzünüze bakması için ona fırsatlar verin. 

        Göz kontağı kurararak onunla yumuşak, müziksel bir ses tonu ile konuşun, ona gülümseyin, şarkılar, ninniler söyleyin. Sizi anlamasalar da bunlar bebeğinizin hoşuna gidecektir. 

        Görme alanlarının dışındaki nesneleri göremedikleri için bazı şeyleri sizin onlara göstermeniz gerekir.

         İlk dönenceler: Bu aylarda bebekler yataklarının üzerinden ya da görebileceği mesafden sarkana objere bakmayı sever. Düz hatlardansa kıvrımlı hatları ve üç boyutlu nesneleri ilginç bulurlar. Uygun yerlere balonlar, krapon kağıtlarından süsler, renkli pipetler, sesli ve renkli mobiller asabilirsiniz. 

       Yataklarının etraflarına bebek grafikleri yapıştırabilirsiniz. Bebek grafiklerini  siyah beyaz çizgili, siyah beyaz puantiyeli kumaşlardan  kendiniz de oluşturabiliirsiniz. Beyaz bir kağıt üzerine siyah keçeli kalemle dsenler çizerek ve boyayarak da oluşturabilirsiniz. Bebeğinizin ilgi ile izlediğini göreceksiniz. 

        Bu dönemde bebeğinizle kısa süreli gezintiler yapabilirisiniz. Eğer bebeğiniz bebek arabasında ise yüzünün size dönük olması bebeğinizin kendisini daha rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Gezerken de onunla konuşmayı sürdürün. Etraftakilerden, havadan, kuşlardan, bulutlardan bahsedebilirisiniz. Sizi anlamasa da bebeğinizn hoşuna gidecek ve dil gelişimine katkısı olacaktır. 

        Günlük işlere yetişmek: Bebeğiniz pusette ya da anakucağında sallanarak sizi izlemekten hoşnut olabilir. Yeter ki bu esnada onunla konuşmaya devam edin.  Gülümseyerek şarkılar söyleyebilir, ritmik bir şekilde yaptığınız işleri anlatabilirsiniz. 

      Bez değiştirme birebir iletişim için iyi bir fırsattır. Bebeğinizin altını değiştirirken onun karnına dokunun, gıdıklayın, onunla konuşun.

     Aynalar: Bebeğinizin bulunduğu alanlara, yerde yatarken yanına,önüne güvenli aynalar yerleştirebilirsiniz. Onu aynaya bakmaya teşvik edin. 

       Rahatlatıcı müzikler dinletip, çocuk şarkıları söyleyerek ritim tutun. 

         Eline çıngırak tutturmaya çalışın. 

         El ve ayaklarına küçük çıngıraklar takarak el ve ayaklarını keşfetmesini destekleyin. 

        Bebeğinizin ulaşacağı yerlere buruşturulmuş kağıtla, poşetle doldurulmuş çorap, yün ponponlar asıp  tutmasına teşvik edebilirsiniz. Plastik kurabiye kalıplarını birbirine bağlayıp ulaşacağı yere asın, bunlar biribirine değdiğinde çıkardığı sesler bebeğinizin ilgisini çekebilir. 


 Oyuncak önerileri 

      Çıngırak, mobiller 
  
     İçine buruşturulmuş kağıt, poşet ,nohut doldurulmuş çorap

     Bebek grafikleri
        Tuğba Kadiroğlu 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler. Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.